КУДИ ПІТИ ВЧИТИСЯ ПІСЛЯ ШКОЛИ

Хочеш знати, куди варто поступити вчитися у 2020 році? Найкраще - на економічну кібернетику, до Хмельницького національного університету

Попри пандемію covid-19, незабаром і четверта четверть добіжить кінця. Відтак не дивно, що і у 2022 році перед випускниками 11 класів українських шкіл постане ряд питань на кшталт куди піти вчитися після школи, яку професію обрати, в який ВУЗ (ВИШ, ВНЗ, ЗВО) подати документи.

Навряд чи на усі з них — формально ще школярі, а де-факто молоді люди, які стоять на порозі великого життя — мають чіткі відповіді. Тому мета цього матеріалу — зорієнтувати юнаків і дівчат у сьогоднішніх реаліях, підказати раціональне рішення задачі вибору «при багатьох невідомих» такого вищого навчального закладу і професії, які б відповідали актуальному стану речей.

ВИПУСКНИЙ ВІДБУВСЯ — КУДИ ПІТИ ВЧИТИСЯ ПІСЛЯ ШКОЛИ?

За великим рахунком, далі — здобуття вищої освіти. На перший погляд, сьогодні це розуміють фактично усі випускники загальноосвітніх середніх закладів, яких цікавить перспективна, престижна і високооплачувана робота. А ось з визначенням спеціальності (освітньої програми), якої варто набути, та ВИШ’у, у якому доцільно було б навчатися, справа складніша.

У школі навчали мовам і математиці, історії і географії, хімії та біології, іншим важливим і необхідним предметам. Але — біда! — ніхто не розказував, яка професія залишатиметься у тренді хоча б через 6-7 років, спеціалісти з яким фахом будуть найбільше витребуваними на ринку праці, яка професія забезпечить безбідне життя її володарю і членів його сім’ї за економічних криз і інших потрясінь, подібних до викликаного covid-19. До того усього, від отриманої під час заходів заходів «відкриті двері», які проводив найближчий університет, інформації в голові утворилася суцільна каша. У невідомих термінах і туманних перспективах самостійно — тобто без допомоги досвідченого консультанта — розібратися доволі важко.

НА ЯКІ ПРОФЕСІЇ СЬОГОДНІ ІСНУЄ НАЙБІЛЬШИЙ ПОПИТ

Сподіваємось, що і дівчатам, і хлопцям, і їхнім батькам, які зараз задаються питанням куди піти вчитися після школи, ліцею чи технікуму, будуть цікавими наступні відомості. Аналіз ринку праці показує, що у 2021 році в Україні (підтвердженнь цих даних в Інтернеті — безліч) найбільш затребуваними залишаються:

 • Системний аналітик
 • Програміст
 • Системний архітектор
 • Веб-розробник
 • Інженер-розробник ПЗ
 • Фахівець з кібербезпеки
 • Системний адміністратор
 • Системний інженер
 • Адміністратор баз даних
 • Креативний дизайнер
 • PR-менеджер
 • Бренд-менеджер
 • Ризик-менеджер
 • Менеджер з продажу
 • ТОП-менеджер
 • HR-менеджер (по персоналу)
 • Викладач коучі
 • Економіст
 • Бухгалтер
 • Юрист

Але світовий досвід показує, що через 5-7 років попит на багатьох фахівців так званого «вузького профілю» впаде. Дедалі більше цінуватимуться спеціалісти, які досконало володіють комп’ютером, знають теорію і методи управління, можуть прогнозувати розвиток подій і створювати для цього відповідне програмне забезпечення, здійснювати аналіз різноманітних даних і тенденцій у складних умовах невизначеності.

Усім уже зрозуміло й очевидно, що звичайних касирів і бухгалтерів витісняють автоматизовані інформаційні системи. У той же час зростає попит на економістів, здатних розробляти і супроводжувати програми для згаданих систем. Державним організаціям, банківським установам, бізнесу щороку потрібно усе більше працівників, які одночасно обізнані в економіці і управлінні, ІТ-сфері і добре знаються на математичних методах оптимального керування.

І ще трошки про перспективні професії

З урахуванням зазначеного, у найближче десятиріччя прогнозовано користуватимуться попитом такі професії, як:

 • системний аналітик з економічною освітою;
 • програміст, що володіє оптимізаційними методами;
 • системний архітектор, який має уявлення про теорію управління;
 • веб-розробник, знайомий з тонкощами електронної комерції;
 • інженер-розробник ПЗ зі знаннями основ наукових досліджень;
 • фахівець з кібербезпеки, який обізнаний в галузі штучного інтелекту;
 • адміністратор баз даних, який може супроводжувати бухгалтерію;
 • креативний дизайнер, який володіє сучасним прикладним софтом.

З оглядом на зазначене постає питання, куди за таких умов піти вчитися після школи? І щоб не просто здобути вищу освіту і отримати якусь професію, а так щоб і роки навчання не виявилися марними, і щоб після випуску з ВИШ’у не довелося переучуватися, і щоб при необхідності можна було б безболісно змінити вид діяльності. І тут найцікавішим стає те, що освітня програма, яка дозволила б вирішити усі ці питання комплексно, вже існує! Називається вона «економічна кібернетика». Далі ми розкажемо про неї більш детально, оскільки вона того — без сумнівів! — варта.

Навчання на ЕК - це перспективно, престижно, безпрограшно. Поступай вчитися на економічну кібернетику, забезпечуй собі гідне майбуття!

ЩО ТАКЕ ЕКОНОМІЧНА КІБЕРНЕТИКА

Відтак, якщо економічна кібернетика розглядається в якості ймовірної відповіді на питання куди піти вчитися після школи, то ми не будемо втомлювати читача — самого абітурієнта чи когось з його батьків — численними і досконалими визначеннями. Розповімо про цю науку максимально коротко і дохідливо. Водночас застережемо, щоб ніхто не напружувався від словоформи «кібер»! А почнемо ми з того, що наведемо цілком зрозумілі слова видатних учених про кібернетику.

Зауважимо, що це поняття ввів у користування Андре-Марі Ампер (так, той самий, що вивчав електричні і магнітні явища!). Він говорив, що кібернетика — це вчення про управління державою. Не менше, не більше.

Норберт Вінер доповнив визначення «управління державою» словами «на основі загальних закономірностей процесів управління та передачі інформації у машинах, біологічних організмах і суспільстві». Якщо ж зважити на присутність у назві вчення прикметника «економічна», то можна остаточно пояснити суть згаданої нами науки.

Економічна кібернетика — похідна від материнської науки; вона займається вивченням проблематики застосування кібернетичних методів і засобів в економіці, соціальній та інших сфері.

Для наочності пояснення ми також підготували відеоролик про економічну кібернетику, і зараз пропонуємо вам його подивитися.

СТРАШИЛКИ, ЯКИМИ АБІТУРІЄНТІВ ЛЯКАЮТЬ КОНКУРЕНТИ ЕК

У період вступної кампанії (з досвіду, вступ-2021 у цьому сенсі не стане виключенням), коли актуальне питання «куди піти вчитися після школи?» загострюється до болю, противники кібернетиків вдаються до підступних прийомів. Так виникають і ширяться усілякі нісенітниці про перспективні професії з боку недолугих конкурентів, які не мають майбутнього. Наведемо шість найбільш уживаних:

 1. навчання на ЕК надто складне, студенти з ним не справляються;
 2. кібернетикам дають дуже багато математики і вони її вчать 24/7;
 3. що це за спеціальність, коли екашники не ходять на заняття, а їм ставлять оцінки, щоб не відраховувати;
 4. такої професії, як економічна кібернетика не існує;
 5. в ЕК немає жодних перспектив, тому її закривають;
 6. з наступного року кібернетиків закривають і їх більше не готуватимуть.

Вважаємо за доцільне спростувати подібні чутки, оскільки вони — відверто неправдиві і до того ж збивають абітурієнтів з пантелику

НА КІБЕРНЕТИКА НАДТО СКЛАДНО ВЧИТИСЯ

Ця чутка не відповідає дійсності. Якщо на сайті Хмельницького національного університету подивитися освітню програму з економічної кібернетики і порівняти її з іншими — з тими, які вивчаються на факультеті економіки і управління — то можна побачити… Що…

Власними очима можна побачити, що усі освітні програми (ОП) економічного блоку мають однакову кількість кредитів (годин)! У них усіх однаковий рівень складності! Більше того, варіативна частина ЕК дозволяє студентам обирати предмети, які їм до вподоби, і виключити з навчального процесу ті, які вони вважають складними чи нецікавими!

КІБЕРНЕТИКИ ВЧАТЬ МАТЕМАТИКУ 24/7

Це — відверта брехня. Якщо подивитися ті ж самі ОП на університетському сайті, то можна побачити, що на вивчення вищої і прикладної математики кібернетикам відводиться найменша кількість кредитів — 5. У звичному для абітурієнтів вимірі на один кредит припадає 30 годин. У виділеному нижче блоці дані наводяться у тому порядку, що й на університетському ресурсі.

 • Економічна кібернетика — 5 кредитів (150 годин);
 • Управління персоналом та економіка праці — 8 / 240;
 • Банківська справа та страхування — 8 / 240;
 • Готельно-ресторанна справа — 6 / 180;
 • Економіка та аналітика бізнесу — 12 / 360;
 • Економіка підприємства — 12 / 360;
 • Економічна безпека — 8 / 240;
 • Маркетинг — 8 / 240;
 • Менеджмент — 6 / 180;
 • Облік та оподаткування — 7 / 210;
 • Підприємництво, торгівля і біржова діяльність — 12 / 360;
 • Публічне управління та адміністрування — 8 / 240;

Для ілюстрації сказаного наведемо скопійовані з кількох освітніх програм фрагменти. З рештою можна познайомитися на сайті універу.

Найкраще поступати вчитися на економічну кібернетику, тому обирай цю спеціальність, не вагайся!

Справедливості заради, відзначимо, що у 2019 році кібернетикам збільшено математичне навантаження до 8 кредитів. Але навіть таке незначне збільшення годин вищої математики спростовує вигадку про те, що кібернетики вмирають від шаленого навантаження через ВМ.

ЗА ПРОПУСКИ ЗАНЯТЬ «ЕКАШНИКАМ» СТАВЛЯТЬ ОЦІНКИ, АБИ НЕ ВІДРАХОВУВАТИ

Це — маніпуляція. Річ у тім, що рівень підготовки, якої набувають студенти груп ЕК, такий, що дозволяє їм працювати за фахом, починаючи з третього курсу. Вони не розвозять піцу, не марнують ночі у барах барменами, не працюють продавцями. Кібернетики пишуть програми, створюють і просувають сайти, стажуються аналітиками, влаштовуються у банки, страхові компанії і державні установи.

Закон дозволяє студентам, які ще не провчилися 4 роки і не стали бакалаврами, але влаштувалися на роботу за фахом, продовжувати навчання за індивідуальним графіком.

Тим, хто переймається питанням, куди піти вчитися після школи, буде цікавим те, що навчання за індивідуальним графіком дозволяє студентам кібернетикам вчитися, не відвідуючи занять. Додатковими умовами виступають такі моменти. Студент повинен:

 1. опановувати дисципліни, передбачені навчальними планами, у відповідності до затверджених індивідуальних графіків;
 2. самостійно опрацьовувати лекційний матеріал;
 3. самотужки виконувати завдання лабораторних і практичних робіт, завантажувати матеріали до модульного середовища, а звіти по ним вчасно представляти до захисту;
 4. проходити проміжний тестовий контроль (як правило, після кожної навчальної теми) з виставленням оцінки в електронному журналі;
 5. з’являтися на усі контрольні заходи, які передбачають особисту очну участь студента;
 6. складати разом із групою заліки та іспити.

Подібна організація навчання раціоналізує бюджет часу студента, дозволяє йому професійно зростати і здобувати стаж ще у стінах ВИШ’у, робить кібернетика фінансово незалежним від батьків і надає змогу навіть допомагати їм матеріально. Багато студентів-кібернетиків дійсно не відвідують заняття. Це — правда. Але вони отримують зароблені оцінки. Тому ті, хто замовчують даний факт, фактично здійснюють маніпуляцію.

ТАКОЇ ПРОФЕСІЇ ВЗАГАЛІ НЕ ІСНУЄ

Відповідь на цю нісенітницю спростуємо швидко і коротко. У даному випадку маніпуляція відбувається за рахунок підміни понять. Як такої ПРОФЕСІЇ «економічна кібернетика» дійсно не існує. Так називається освітня програма. Подібне у рівній мірі стосується — скорочено! — «управління персоналом», «економіки підприємства», «банківської справи» та ін. Таких професій немає — так називаються освітні програми, за якими університети готують відповідних спеціалістів!

ЕК — БЕЗПЕРСПЕКТИВНИЙ НАПРЯМОК В ЕКОНОМІЦІ

Спростування цієї нісенітниці відбулося у першій частині даної статті. Але повторимо ще раз. Сьогодні ринок праці потребує фахівців, які володіють і комп’ютером, і спеціальними знаннями в галузі економіки та управління, і знають математичні методи, що дозволяють збільшити прибуток, раціоналізувати транспортні перевезення, швидкими темпами розвивати бізнес тощо. А такі знання у комплексному поєднанні якраз і дає економічна кібернетика!

З НАСТУПНОГО РОКУ ЕКОНОМІЧНУ КІБЕРНЕТИКУ ЗАКРИВАЮТЬ

Якщо ви вирішуєте питання, куди піти вчитися після школи, дана нісенітниця завадить прийняти вірне рішення. Її спростує наступна ілюстрація. Її зроблено методом копіювання екрану. Таким чином скопійовано сторінку Хмельницького національного університету, на якому викладено актуальні освітні програми.

Навчання на економічній кібернетиці гарантує після випуску працевлаштування, високооплачувану роботу, престижні посади.

З фрагменту скріншоту видно, що ОП ЕК в черговий раз затверджено у 2019 році. Вона діятиме ще чотири роки. Далі за процедурою її буде оновлено з врахуванням змін, що відбулися в економіці і в суспільному житті за цей час. Закривати абітурієнтам можливість вступити на навчання за ОП економічна кібернетика було б помилкою! І на це ніхто ніколи не піде.

ЯК ОБРАТИ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД, В ЯКОМУ ВАРТО ВЧИТИСЯ

Зрозуміло, що коли мова заходить про питання “куди після школи піти вчитися“, вибір ВУЗу (сучасна назва і скорочення — заклад вищої освіти, ЗВО), то більшість абітурієнтів звертають погляди на столичні ВНЗ. І це — цілком зрозуміло. Життя у столиці з її перспективами подальшого влаштування має певні переваги. Тут напевне буде цікавішим дозвілля. У Києві чи інших містах-мільйонерах більше кінотеатрів і театрів, музеїв, бібліотек, нічних клубів та ін. розважальних закладів, ніж може запропонувати обласний центр на кшталт Хмельницького, чи районний на зразок до Кам’янця Подільського.

Ми пропонуємо тверезо і без упередження розглянути різні варіанти. Вважатимемо, що головною метою, яку ставить перед собою майбутній абітурієнт, є здобуття освіти і диплому, що цінується працедавцями. Розповідь будуватимемо за такою логікою: преамбула — позитивні сторони — мінуси. Потім зробимо висновки, які зможуть претендувати і на статус рекомендацій. То ж поїхали!

НАВЧАННЯ У ВЕЛИКОМУ МІСТІ

Є вельми бажаним для великої категорії учасників вступної кампанії 2022. Не дарма набув крилатості фразеологізм, у якому йдеться про «добре, де нас нема». Але звернімось до переваг. Такими цьогорічні випускники шкіл — і юнаки, і юнки — які вирішують для себе, куди після школи піти вчитися, бачать наступне:

 • навчання у Києві, Харкові, Дніпрі, Львові, Одесі — далеко від мами з татом — дає можливість відчути себе більш самостійним;
 • розважитися або, як каже молодь, «відтягнутися» там можна «по повній програмі»;
 • у великих містах розташовані брендові ВУЗи, одне володіння дипломом яких підвищує самооцінку і (раніше) надавало певні переваги при працевлаштуванні.

На нашу думку, це — основні плюси. Звичайно, кожний абітурієнт знайде суто свої. Наприклад, там живе дядько (тітка). Або там є спортивний клуб (секція, школа), де я можу удосконалювати свою майстерність. Або там є медична чи ще яка установа, яка може знадобитися для вирішення старих проблем зі здоров’ям тощо. Тепер перерахуємо мінуси:

 • якщо до домівки далеко, а батькам терміново знадобиться допомога чи догляд, то їх надання виявиться проблематичним. На дорогу піде не одна година і не одна сотня гривень;
 • самостійність це — добре, але діти які мало підготовлені до дорослого життя без батьківського контролю легко можуть вскочити у халепу;
 • зміна місця проживання на віддалене від домівки знизить тісноту дружніх зв’язків, а деякі з них обірве;
 • якщо дійсно їхати вчитися, а не на розважатися, то за навчанням до розваг справа може навіть і не дійти — весь час буде проведено у навчальних корпусах та гуртожитку;
 • навчатися у «престижних» ВУЗах обійдеться дорожче. Там і самі освітні послуги вартують не дешево, і життя у мегаполісі набагато дорожче, ніж у найближчому обласному чи райцентрі. І на дорогу доведеться викладати чималенькі суми.

І до недоліків кожний на власний розсуд здатний додати нові. Тому одразу ж подивимося на навчання у ближчих містах і навчальних закладах.

ВСТУП ДО НАЙБЛИЖЧОГО ВНЗ В ОБЛАСНОМУ (РАЙОННОМУ) ЦЕНТРІ

Часто буває так, що остаточний вибір відповіді на питання “куди піти вчитися після школи” триває до самої подачі оригіналів документів у приймальну комісію. І справді, зробити обґрунтований вибір міста і ВНЗ — не поле перейти. Потрібно зважити і на позитивні сторони, і на негатив. Доцільно почати з останнього.

 • Дійсно, диплом «провінційного» закладу в очах родичів, знайомих і друзів матиме меншу вагу;
 • Не спробувавши вступати до «престижного» вишу, можна все життя себе картати за згаяний шанс;
 • Вчитися там, де живеш, це — можливо! — з заздрістю дивитися на однокласників, що стали киянами, львів’янами, одеситами;
 • Жити під боком у батьків — зважати на їхні вимоги і батьківський контроль, дослухатися їхніх порад та настанов, та ін.

Можливо, ми щось не врахували. Тоді пропонуємо доповнити нашу оповідь своїм бачення у коментарях та відгуках під цією статтею.

Переваги навчання на Поділлі

Стосовно позитивних моментів навчання у Хмельницькому, Кам’янці Подільському, Тернополі, Вінниці чи інших українських містах, скажемо відверто: їх чимало! Перелічимо ті, що на наш погляд заслуговують на врахування під час вирішення питання куди піти вчитися дівчині (хлопцю) після школи і здобуття середньої освіти.

 1. У «провінційних» ВУЗ’ах сьогодні навчають не гірше, ніж у столичних. Про це свідчать численні перемоги на конкурсах студентських робіт (останній присвячено статтю про кібернетика, який став переможцем одного з останніх конкурсів). Випускники кафедри автоматизованих систем і моделювання в економіці ХНУ перемагають у конкурсах на заміщення посад серед сотень претендентів на одне місце;
 2. Однокласники, що стали киянами, львів’янами, одеситами тощо з не меншою заздрістю дивитимуться на тих студентів, які навчаються у власному місті або неподалік від дому;
 3. У більшості випадків жити під боком у батьків — це зняти більшу половину побутових проблем, які обов’язково з’являться у студентському житті на відстані від домівки. Та й більшість батьківських порад і настанов, підуть на користь;
 4. Навчаючись дома, завжди можна прийти батькам (братам, сестрам) на допомогу. Особливо тим, хто її потребує;
 5. Однозначно менше буде витрачено коштів на навчання і на вирішення побутових проблем;
 6. Вдома і стіни допомагають!

До того ж, як — показує практика — у гуртожитках так званих «провінційних» вишів більше порядку і чистоти. Через відсутність ажіотажного попиту на навчання у таких закладах, студенти живуть краще, а платять за це менше. У ролику нижче розповідається про те, як живуть економічні кібернетики, які питання “куди піти після школи вчитися” вирішили на користь Хмельницького національного університету.

ЗАМІСТЬ ВИСНОВКІВ

Правильне вирішення проблеми куди піти вчитися після школи випускником 2022 вимагає врахування багатьох речей. Перша серед них — престижність і перспективність професії, можливість працевлаштування на високооплачувану роботу. Навчання за освітньою програмою «економічна кібернетика» цьому відношенні — поза усілякою конкуренцією (байдуже у кращому універі Поділля, чи будь-якому іншому). Далі йде матеріальна сторона: вартість навчання, численних поїздок, харчування, проживання у гуртожитку (на квартирі). За нею — побутові умови, питання комфорту і безпеки. Хочеться побажати усім абітурієнтам не помилитися з вибором. А від себе додамо, що будемо раді, якщо він припаде на ЕК у Хмельницькому національному!


Ліцензія Creative Commons
202Матеріал оновлено і ліцензовано на умовах Ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0) — «Міжнародна».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *