Куди поступати дівчатам після школи

Кращі професії для дівчат 2022

У дівочих зграйках випускників загальноосвітніх середніх закладів 2022 року питання «куди дівчині краще поступати після школи», «яка професія найпрестижніша», «куди подати документи на навчання» тощо звучать так само часто, як і аналогічне в компаніях хлопців. І це не дивно: від його вирішення залежить майбутня доля молодих людей. Але юнкам вирішувати його складніше, ніж юнакам. Дівчатка в емоційному плані більш залежні від батьків. У віці 17-19 років вони рідше, ніж хлопці, виявляють бажання стати самостійними. Тож коли таке трапляється, то це — скоріше виняток, ніж правило.

Тому шукати раціональний розв’язок означеної проблеми доцільно разом із нами. Причому наша пропозиція поширюється більше на тих, хто відхилив медицину і не розглядає її, як можливий варіант відповіді на питання: «краща професія для дівчини», «куди піти вчитися після 11 класу школи» тощо. Чому так? Причин кілька:

 • медична освіта вимагає наявності у дівчат (молодих жінок) певних рис характеру — сміливості, рішучості, стресостійкості, вміння тримати себе у руках при вигляді крові, швидко приймати виважені рішення, не боятися причинити комусь біль тощо;
 • ми не є фахівцями у медичній галузі, мало обізнані з підготовкою медсестер, педіатрів, гінекологів й інших медпрацівників, боїмось мерців і, врізавши пальчика, можемо не на жарт зомліти;
 • тих дівчаток, хто ще з дитинства бачили себе у білому халаті зі стетоскопом на шиї і шприцем у руках, марно переконувати переглянути своє рішення, тому і ми їх не збиватимемо з обраного ними шляху 🙂

Як на нашу думку, є сенс почати оповідь з розгляду професій, які потрібні на ринку праці сьогодні, не зникнуть завтра, і не втратять актуальності через 5, 10, 15 і більше років. Добряче понишпоривши на теренах Інтернету, ми сформували власний ТОП спеціальностей. Пропонуємо і нашим читачкам подивитися на нього. Одразу зауважимо: на нашому сайті є ще один матеріал, присвячений прогнозу ринку професій, який здійснено експертами МВФ, який, можливо, стане вам у нагоді.

Витребувані на ринку праці 2022 професії для дівчат

Аналіз величезної кількості інформації, яка з цього приводу представлена у Всесвітній мережі, дозволив виокремити шість сфер, де дівчата після закінчення закладу вищої освіти (скорочено ЗВО):

 • почувають себе впевнено і «на своєму місці»;
 • забезпечені комфортними умовами праці;
 • мають престижну і гідно оплачувану роботу;
 • із задоволенням працюють десятки років.

Тепер повернімось до шістки затребуваних сфер, у яких молоді жінки — бакалаври і магістри — зможуть проявити себе і на всі 100 реалізувати власний професійний потенціал. Як з’ясувалося, такими професіями для дівчат є:

 1. інформаційні технології або “ай-ті” (IT);
 2. робота з кадрами (HR);
 3. педагогіка;
 4. послуги;
 5. психологія;
 6. торгівля.

Затребувані на ринку праці 2022 професії  для дівчат у сфері IT

Можливо, комусь у це буде важко повірити, але віднайти власне покликання та реалізувати свій творчий і професійний потенціал у галузі ІТ може будь-яка дівчина. Ця сучасна царина надає надзвичайно широкий простір для обрання напрямку професійної діяльності. IT-професії не тільки затребувані на ринку — вони високооплачувані, престижні й перспективні.

Результати останніх досліджень показують, що інформаційні технології у найближче півстоліття стрімко розвиватимуться. Це викликатиме невпинне зростання попиту на нові кадри, розширенню їх знань та сфер діяльності. До того ж IT-напрямок для творчих жіночих натур виявляється досконалим плацдармом, здатним якомога повніше розкрити їхні задатки. Ми з повним правом стверджуємо це, оскільки випускниці економічної кібернетики кафедри АСМЕ Хмельницького національного університету успішно працюють в IT-компаніях, у тому числі — в країнах Європейського Союзу.

Дизайнер інтерфейсів

Ця спеціальність ніби зумисно створена для дівчат, які мають креативне мислення. Таких фахівців з кожним роком потрібно усе більше, адже кожний сайт чи додаток вимагається адаптувати до потреб і смаку користувачів, зробити його зручним у користуванні та привабливим на зовнішній вигляд. Тому ми радимо старшокласницям, які випускатимуться у 2022 році, звернути увагу і на цей фах.

Дизайнер інтерфейсів вивчає смаки цільової аудиторії (ЦА). Залучаючи аналітику пошукових систем, він передбачає дії користувачів сайту (додатку).

До кола обов’язків цього спеціаліста входять:

 • описування ймовірних сценаріїв дій користувацької аудиторії інтернет-платформи;
 • пояснення та ілюстрування власного бачення інтерфейсу;
 • професійний аналіз цільової аудиторії тощо.

Дівчата дизайнери з успіхом працюють віддалено. Звичною практикою стало поєднання роботи над кількома проектами одночасно. Це багаторазово збільшує і без того гідний дохід фахівця з дизайнеру інтерфейсів.

СЕО-спеціаліст як перспективна професія для дівчини

Сьогодні в айті-індустрії важливо і створення якісного продукту для Інтернету, і уміння його «розкрутити». Останнє покладається на SEO-оптимізацію. У царині IT вона посідає особливе місце і потребує добре підготовлених фахівців.

Сутність праці спеціаліста СЕО полягає у просуванні продукту у Всесвітній мережі. Рух у видачі пошукових систем (на сторінках Google, наприклад) здійснюється у напрямку до першої сторінки — у ТОП-10. Сходження відбувається за рахунок так званих внутрішньої або (залежно від ситуації, що склалася з веб-ресурсом, товаром, інформаційним продуктом) зовнішньої оптимізації. Від кваліфікації СЕО-спеціаліста залежить кількість відвідувачів, що він їх залучає на ресурс, який просувається.

Головними обов’язками SEO-оптимізатора є:

 • перевірка сайту на юзабіліті (зручність користування);
 • аудит наповненості веб-ресурсу релевантним контентом;
 • контроль за видимістю у пошукових системах;
 • здійснення аналізу сайтів, конкуруючих у даній ніші;
 • СЕО-оптимізація сайту — з’ясування семантичного ядра, розробка технічних завдань копірайтерам;
 • наповнення мета-тегів, тайтлів і дескрипшнів;
 • створення оптимальної системи гіперпосилань;
 • стеження за запровадженням у пошукові роботи нових алгоритмів;
 • оперативна адаптація контенту під особливості і вимоги пошукових алгоритмів.

Для цього сеошник має володіти знаннями про те, як працюють пошукові системи, які прийоми застосовуються в інтернет-маркетингу, що потрібно для нарощування гіперпосилань. У сфері його професійних інтересів — основи копірайтингу і рерайтингу.

Обираючи професію SEO-спеціаліста, дівчина вибирає постійний розвиток. А розвиватися можна і в декреті — аби тільки малеча росла спокійною. Дівчина, молода жінка доволі легко знаходить себе в СЕО.

Дівчача (жіноча) професія — розробник мобільних додатків

І ця діяльність в IT сьогодні — у тренді. Вона гарно оплачується і буде затребувана стільки, скільки існуватимуть мобільні девайси і гаджети. Про важливість даної спеціалізації свідчить те, що кожний з нас щодня користується добрим десятком застосунків — браузерами, месенджерами, програмами-поштовиками, програвачами музики і відео тощо. Тому тенденції розвитку сучасного ринку праці засвідчують: розробники мобільних додатків у найближче пів-століття актуальності і попиту не втратять. Особливо ті, що будуть озброєні економічними знаннями.

Зі створенням застосунків прекрасна стать справляється доволі легко. Робота цікава, фізичних навантажень не потребує, на ногах стояти не потрібно, а рівень оплати — один із найвищих в Україні і в світі. До претенденток традиційно висуваються наступні вимоги:

 • знання Objective-C / С ++;
 • володіння CSS і HTML;
 • робота з Android, iOS;
 • шаблонами проектування;
 • спроможність розібратися чужому коді;
 • володіння технічною англійською.

Усіма переліченими професіями дівчата можуть оволодіти завдяки освітній програмі Економічна кібернетика (спеціальність 051 Економіка). Проте, відверті  фейки і нісенітниці, які розпускають про неї конкуренти, збивають з пантелику навіть схильних до самостійного аналізу майбутніх абітурієнтів. На жаль, брехня в нашому суспільстві доволі дієва. Через підлість і обман абітурієнтів, до яких у 2020 році вдалися конкуренти, кафедра АСМЕ таки втратила перший курс… 

Мало пов’язані з ІТ-сферою професії для дівчат

До таких віднесемо психологів, кадровиків (HR, айчарів), вчителів (педагогів) та інші. Мова про них піде нижче.

Психологія

Відомим фактом є те, що дівчата і жінки від природи — тонкі психологи. Їхня чуйність, вміння вислухати, заспокоїти, підтримати і дати пораду — необхідні риси для професії психолога. Якщо юнці піти вчитися за цією спеціальністю, то на додаток до реалізації потреби комусь допомагати можна отримати ще й гідну заробітну платню.

Жінка-психолог — це престижно і перспективно. Особливо — в умовах збройного конфлікту, розв’язаного північно-східним сусідом, який постачає суспільству зранені і скалічені війною душі.

Дитячий психолог

Спеціаліст, чиє коло професійних інтересів і обов’язків зачіпають особливості дитячої психіки та питання її зміцнення і розвитку. Дитячий психолог психологічно підтримує дітей, що зазнали важкого стресу і психологічних травм. Він допомагає вирішувати проблемні ситуації, з найменшими втратами переживати складні періоди у житті.

Цей фахівець оцінює стан психо-емоційного розвитку дитини. На основі аналізу відносин у соціумі і в сім’ї виявляє потенційно небезпечні відхилення. Надає допомогу у вирішенні набутих психологічних проблем.

Дитячий психолог — окрім власне дітей — консультує їхніх батьків і найближчих родичів, з якими контактує малеча. Дає поради стосовно правильного надання дитині психологічної допомоги. Складає розвиваючі програми, враховуючи індивідуальні особливості кожного маленького пацієнта. Загалом, це — затребувана в українських реаліях професія, з якою впоратися здатна лише жінка.

Клінічний психолог

Спеціаліст, який здійснює психологічні дослідження, дотичні до медицини. Він опрацьовує діагностичні прийоми, розробляє коригуючі програми для різноманітних психологічних випадків.

Для України це — відносно молода професія, яка прийшла до нас із Заходу. У зв’язку із тим, що цей фахівець відновлює психологічне здоров’я і душевний спокій пацієнтів, професія клінічного психолога набуває дедалі більшого попиту.

У клінічній практиці цей фахівець співпрацює з психіатром. Спільно з останнім створює корекційні програми для лікування і реабілітації душевно хворих або травмованих пацієнтів.

Ця професія для дівчат охоплює широкий терапевтичний спектр:

 • гештальт-терапію;
 • лікування неврозів;
 • зцілення психо-соматичних неврозів;
 • поведінкову психотерапію;
 • роботу з пацієнтами пубертатного віку.

Жінок клінічних психологів охоче приймають на роботу у державних лікувальних закладах і у приватних клініках. Їм раді у дослідницьких і реабілітаційних центрах.

Когнітивний психолог

Ці фахівці спеціалізуються на вирішенні проблематики пізнавальних і адаптаційних властивостей людської свідомості. Професія вивчає психіку людини, її сприйняття оточуючого світу та реакції на зовнішні стрес-фактори.

Когнітивний психолог синтезує алгоритми пізнавальних взаємодій і досліджує поведінкові моделі. Предметами його професійного інтересу виступають пам’ять, увага, світосприйняття, когнітивні процеси і механізми прийняття рішень у різноманітних ситуаціях.

Сьогодні це – жіноча професія, якої потребує ринок праці. Проте останні дослідження стверджують, що у подальшому її цінність зростатиме лише за умови, якщо фахівець оволодіватиме інформаційними технологіями.

Затребувана професія для дівчат Human resources specialists (фахівець з кадрів)

Спеціалісти з управління персоналом — менеджери, фахівці з кадрів – вирішують питання кадрового обліку в установах, організаціях, на підприємствах. Коло їхніх обов’язків:

 • ведення кадрової документації;
 • розробка угод;
 • складання наказів;
 • доведення повідомлення і т. і.

Кадровики започатковують внутрішній уклад і нормативні корпоративні документи. Проводять співбесіді і наймають працівників. Заводять і ведуть трудові книжки. Розробляють систему обліку робочого часу. Оформлюють відпустки тощо. Вони повинні досконало знати специфіку підприємства (установи, організації, компанії), добре орієнтуватися у сфері його (її) функціонування, володіти понятійним апаратом у предметній області, т. п.

Особливості HR

Для дівчини професія менеджера з персоналу є доволі рутинною. Вона вимагає терплячості, посидючості, уважності і педантичності. В ній мало місця для творчості і багато одноманітності. Зате в ній майже не буває авралів — вона передбачає офісну роботу за сталим графіком.

З початком інформатизації усіх сторін життя суспільства на фахівців з кадрів покладається організація безпаперового документообігу. Це потребує гарного знання комп’ютера, навичок роботи з системним і прикладним програмним забезпеченням. З року в рік вимоги до перелічених компетенцій підвищуються.

Вважалось, що до недавніх пір кадровики більше місяця на обліку у службі зайнятості не стояли. Проте ця картина змінюється. Якщо випускник, який в університеті готувався за освітньою програмою «Управління персоналом і економіка праці», не дружить з обчислювальною технікою, не вивчає офісне програмне забезпечення і його можливості, то його шанси на працевлаштування знижуються.

Дівчат у цій роботі приваблює те, що кадровики — управлінська ланка, яка сполучає керівництво і робітників. Це може додавати кадровим працівникам престижу в очах співробітників. Проте безпосередня близькість до верхньої ланки управління несе загрозу стати громовідводом у авторитарних начальників з деспотичним характером.

Ще один плюс в роботі з кадрами — праця в офісі. Зазвичай — у власному кабінеті, або розрахованому на 2-3-х осіб.

Від кадровика вимагається бути відповідальним, ерудованим і уважним до дрібниць; мати швидку реакцію на події і гарну пам’ять. Фахівець по управлінню кадрами – професія, яка у жінок користується популярністю. Разом із тим, на думку експертів Міжнародного валютного фонду, ця професія приречена на зникання. Тому для дівчат, які легковажать тим, куди піти вчитися у 2022 році, існує реальна імовірність починати перенавчатися, ледве отримавши бакалаврський диплом.

Педагогічна діяльність

З прадавніх часів професія вчителя була шанованою. Її навіть відносили до мистецтва плекання душ. Своїм корінням педагогічна спеціальність сягає Стародавньої Греції. Саме там були засновані перші школи у сьогоднішньому сенсі цього слова.

Лише наймудрішим грекам дозволялося навчати юне покоління. З часом, професія розгубила престижність, проте актуальності не втрачає. Особливим попитом користується у жінок — в освітній царині прекрасна стать почуває себе наче риба у воді. Допомагає природній початок, досвід материнства і виховання. Дівчата охоче вивчаються і працюють учительками, викладачами ЗВО, репетиторами.

Вчителька

Учитель — щоб навчати — має сам досконало володіти матеріалом і знати, як його найкращим чином донести до учнів. Він повинен постійно самоудосконалюватися, йти у ногу з часом, вміти утримувати увагу і володіти нею, а також зацікавлювати аудиторію речами, які на її думку того не варті. На його плечах лежить тягар відповідальності за рівень освіти маленьких українців.

Педагог повинен мати міцну нервову систему і бути стресостійким. Також володіти вміннями знаходити спільну мову з учнем, переконувати дітей. Гарна пам’ять і ораторське мистецтво — складові які не завадять. Стосовно ж обов’язків, варто зазначити їх велику кількість:

 • підготовка дидактичних матеріалів;
 • проведення уроків;
 • неупереджена перевірка зошитів з виконаними домашніми завданнями;
 • безпристрасне оцінювання повсякденних зусиль учнів і контрольних робіт;
 • бесіди з учнями та їх виховання;
 • організація батьківських зборів тощо.

Усе перелічене дедалі більше вимагає від учителів володіння комп’ютером і інформаційними технологіями. Тому при виборі педагогічного вищого навчального закладу і кращої професії 2022 дівчатам є сенс звернути на комп’ютерну підготовку студентів, яка здійснюється у цьому ЗВО.

Кілька слів стосовно вчительської праці. У наш час отримати посаду вчителя не важко — більшість шкіл потерпають від нестачі освітніх кадрів. Останню зумовлює невисокий рівень зарплати. Проте і тут невеликою втіхою можуть стати надбавки і доплати, сумісництво у кількох загальноосвітніх закладах, репетиторство. Вершина учительської кар’єри — посада завуча або директора школи.

Торгівля і сфера обслуговування

У сфері галузі обслуговування населення (послуг) і торгівлі є багато професій, які здатні зацікавити жіночу стать, оскільки пов’язані з б’юті-індастрі, організацією дозвілля і розваг. Наведемо перелік популярних у цій царині жіночих професій:

 • адміністратор закладу;
 • візажист (стиліст, іміджмейкер);
 • дизайнер;
 • менеджер з туризму;
 • лікар-косметолог;
 • перукар;
 • майстер по догляду за нігтями;
 • продавець-касир;
 • продавець-консультант;
 • художник-фотограф.

Перелічені професії для дівчат спрямовані на те, щоб зробити наше життя зручнішим і кращим. У них домінує творча складова. Вони вимагають наявності у спеціалістів комунікативних навичок, неконфліктності, стресостійкості, ініціативності, доброзичливого ставлення до клієнтури тощо. Крім України, фахівці сфери послуг затребувані за кордоном. Ця обставина відкриває для них перспективу кар’єрного зростання.

Головними перевагами роботи у сфері обслуговування і торгівлі — це, як правило, так званий вільний графік, який — на втіху заміжнім жінкам, які виховують дітей — зазвичай складається індивідуально.

Раніше, щоб надавати послуги і працювати у торгівлі, закінчувати вуз не потрібно було — достатньо прослухати спеціальні курси. Сьогодні усе змінилося. Мають клієнтів і високі заробітки лише професіонали з вищою освітою, які до того ж знаються ще й на інформаційних технологіях. На це варто зважати дівчатам у 2022 році, вирішуючи куди піти вчитися.

На що потрібно зважати дівчині, обираючи професію і навчальний заклад

По-перше, природа влаштована так, що виношувати дитинку і народжувати можуть лише Євині доньки. Нове життя пов’язане з перебуванням мами у декретній відпустці. Сьогодні прийнято її відбувати повністю — тобто три роки. За цей термін і знання забуваються, і навички втрачаються.

А якщо Творець подарує друге дитятко, то молодий (точніше молода) спеціаліст вибуває з професійної діяльності відповідно до диплому бакалавра чи магістра на усі шість років. За цей період ринкова цінність фахівця падає, а професійна придатність зазнає відчутних втрат. Тому дівчині доцільно обирати таку професію, яка б дозволяла їй підтримувати «робочу форму» і під час догляду за дитиною — працювати віддалено, вдома, у зручний для цього час.

По-друге, бажано, щоб спеціальність за дипломом була універсальною. Це значить, що для зміни при необхідності місця (міста) проживання та (або) роду занять не потрібно було перевчатись для отримання іншого кваліфікаційного документу, або щоб перенавчання було якомога коротшим і не потребувало істотних інвестувань. Інакше кажучи, щоб з найменшими проблемами можна було влаштуватися працювати в іншому місті, в іншій компанії, навіть країні.

Нарешті, останнє. Фізіологія жіночого організму і особливості її натури вимагають певного комфорту, затишку, відчуття захищеності. Тому виконання посадових (функціональних) обов’язків у відповідності з вимогами майбутньої професії не повинно викликати незручностей і дискомфорту.

Підводячи невеличкий підсумок, зазначимо наступне. Обираючи у 2022 році професію, дівчині варто враховувати те, що та:

 • довго дозволяла б зберігати професійну придатність;
 • допускала дистанційну роботу в домашніх умовах;
 • була б «широкопрофільною» і дозволяла дівчині бути мобільною;
 • не ускладнювала б професійну діяльність побутовими незручностями.

Тепер дійшла черга спитати, чи є така спеціальність; як вона називається; і до якого ВУЗу слід поступити, щоб її отримати.

Яка найкраща професія (спеціальність) для дівчини?

Відповідаючи на попередні запитання, можемо стверджувати: «Так, така існує!» Це — «Економічна кібернетика» (спеціальність 051 «Економіка»).

Вона відповідає геть усім тільки що сформульованим нами тезам:

 • дозволяє дівчині зберігати професійну придатність при відриві на тривалий термін від «стаціонарного» місця роботи, оскільки синтезувати математичні моделі, аналізувати динаміку розвитку економічних процесів, писати програми, створювати сайти можна де і коли завгодно. При цьому ніякого устаткування — крім домашнього ПК або ноутбука не потрібно. А розгорнути робоче місце можна і у кріслі біля дитячого ліжечка;

 • завдяки системам управління проектами, багтрекінгу, пропрієтарному програмному забезпеченню на кшталт Bugzilla, Jira та ін. вона допускає віддалену від офісу роботу, її облік і таксування. При цьому працівниця (інженер-програміст, аналітик, веб-дизайнер тощо) і де-юре, і де-факто працевлаштована, їй обчислюється трудовий стаж, вона отримує зарплатню, що не відрізняється від оплати роботи в офісі;

 • дякуючи унікальним знанням, що їх отримують економічні кібернетики у галузях економіки, інформаційних технологій, ризик-менеджменту, управління проектами у кадрами, дівчина (молода жінка) отримує професійну мобільність у плані зміни роботи, установи, міста, країни;

 • виконання обов‘язків економістами-кібернетиками зазвичай проходить в офісних умовах, де побутовим незручностям просто немає звідки взятися.

Замість висновків

Вибір професії для дівчини чи молодої жінки — відповідальна справа. Від цього залежить її майбутній стан фізичного і психічного здоров’я, статус у суспільстві, матеріальні статки. Обираючи, перш за усе варто орієнтуватись на ті види діяльності, до чого юнка має хист і чим би хотіла займатися. Якщо до сфери дівочих інтересів медицина і фармацевтика не входять, ми б радили в якості гідного варіанта розглянути вивчення економічної кібернетики у Хмельницькому національному університеті. І ось чому.

Мінусів у такого вибору немає. Особливо це стосується для дівчат, що мешкають у місті Хмельницькому і на подільській землі. А щоб перелічити плюси, і пальців не вистачить.

Переваги навчання дівчат на економічній кібернетиці у Хмельницькому 

 • домівка і батьківська турбота поруч;
 • університет в усіх сенсах безпечний;
 • є де смачно попоїсти навіть нашвидкоруч;
 • гуртожиток, де живуть екашники — один з кращих в Україні;
 • аудиторії доглянуті, теплі;
 • устаткування і комп’ютерна техніка — нові;
 • рівень підготовки випускників ЕК у ХНУ такий, що вони на рівних конкурують з ровесниками зі столичних ВНЗ;
 • взимку між парами навіть на вулицю вибігати не потрібно — корпуси між собою з’єднані теплими переходами;
 • навчаючись на бакалавра з економічної кібернетики, можна без перенавчання працювати у п’яти різних сферах;
 • навіть якщо не вдасться попасти на бюджет, за одні й ті ж самі кошти ЕК дає у п’ять разів ширшу перспективу працевлаштуватися, ніж інші окремі економічні чи комп’ютерні спеціальності;
 • щоб змінити рід професійної діяльності (з економіста на програміста, з аналітика на науковця або педагога) дівчині з дипломом кібернетика не потрібно перенавчатися;
 • навіть ще навчаючись на економічній кібернетиці студенти можуть змінити ВУЗ на європейський (див. одну з програм обміну до Португалії);
 • спеціалізація «економічна кібернетика» перспективна, роботу, яка вона дає, високо оплачувана і найвитребуваніша на ринку праці, багато ін.

Тому кафедра АСМЕ запрошує дівчат після школи приходити навчатися на ЕК. Як свідчить практика і відгуки випускників кібернетиків, про те, що на економічному факультеті обрали цю спеціалізацію, ніхто ще про свій вибір не пошкодував. Тож — до зустрічі у приймальній комісії! Правильне вирішення питання куди піти вчитися у 2022 році дозволить дівчатам уникнути розчарувань вже у найближчому майбутньому! Не помиліться!

Ліцензія Creative Commons
Матеріал ліцензовано на умовах Ліцензії Creative Commons. Зазначення Авторства – 4.0 Міжнародна.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *