Фейки, міфи, нісенітниці і відверта брехня про економічну кібернетику

Про Економічну Кібернетику розповідають неймовірні жахи і нісенітниці

Ще наприкінці минулого сторіччя планета вступила в епоху інформатизації. Сьогодні інформаційні технології пронизують усі сторони економічного і суспільного життя. У цьому сенсі Україна — не виключення. Практично кожний пересічний українець має персональний комп’ютер, сучасні телекомунікаційні засоби і доступ до Інтернету. Разом із тим, у нас продовжують існувати усілякі нісенітниці про економічну кібернетику.

Не дивлячись на те, що навчання на ЕК дає безприцедентні можливості її випускникам, учорашні школярі — дівчата і хлопці — знаходяться під впливом забобонів. Випускники шкіл з острахом відносяться до кібернетичних наук в економіці. А наслухавшись “страшилок” від некомпетентних людей або заздрісників, юнаки та юнки після 11 класу обирають другорядні і малоперспективні спеціальності, прирікаючи себе на численні проблеми у майбутньому.

Заради дотримання корпоративної етики, ми зосередимось лише на розвінчуванні вигадок і побрехеньок про найперспективнішу сьогодні спеціалізацію. Даний матеріал для відвідувачів сайту кафедри автоматизованих систем і управління в економіці написано, як доповнення до статті про вступ 2022. А щоб знайомство зі спростуваннями нісенітниць було зручнішим, пропонуємо скористатися наступним змістом.

11 страшилок про економічну кібернетику

Ми не ставили собі за мету віднайти коріння цієї дивини — безлічі фейків і дурниць про економічну кібернетику, які особливо мусуються у середовищі різноманітних “консультантів” з питань “куди піти вчитися”, “яка професія найкраща для хлопця (дівчини)”, “де краще готують економістів” тощо.

Разом із тим, обіцяємо: якщо і цього року зустрінемось із таким ганебним явищем, як розповсюдження нісенітниць про ЕК, то таки знайдемо і опублікуємо джерела їх виникнення та поширення. Принаймні у стінах Хмельницького національного університету. Ну, а поки що — запрошуємо ознайомитися з першим фейком!

Міф 1: ЕК — не економічна спеціальність

«Економічна кібернетика» — це напрям підготовки на факультеті економіки та управління. У бакалаврських і магістерських дипломах про вищу освіту так і зазначається — «економічна». Крапка.

 

Найближчим часом ми відскануємо дипломи наших бакалаврів і магістрів останніх років. Покажемо їх випускникам шкіл 2022. Там — крім «економічна» — зазначена спеціальність 051 «Економіка». І зробимо це для того, щоб ніхто не вводив в оману абітурієнтів, які хочуть подавати документи на вступ до кафедри АСМЕ.

Міф 2: Кібернетики працюють з роботами

За численними визначеннями, історія яким поринає ще в часи Стародавньої Греції, кібернетика — це наука про управління. Це — вміння аналізувати ситуацію і приймати управлінські рішення в конкретній сфері (в даному випадку — в економіці).

Технічні засоби, ЕОМ виступають лише інструментом в процесі прийняття рішення. Комп’ютерне моделювання бізнес-процесів, автоматизація економічних і фінансових розрахунків значно скорочує час розв’язання задач, забезпечує точність отриманих результатів.

Тому — в якості коротенького висновку — кібернетики працюють на ПК задля вирішення економічних задач. З роботами і кіборгами працюють робототехніки. Але програми для них і штучний інтелект створюють таки екашники. І в економіці вони дають доброї фори спудеям з інших ВУЗ’ів України. Одне із підтверджень – на сторінці, де є оповідь про перемогу нашої команди на всеукраїнському економічному(!) конкурсі.

Міф 3: Вчити на ЕК безліч комп’ютерних дисциплін дуже важко

Множити “про себе” семизначні цифри важко? А з допомогою комп’ютера? Уявити п’яти-вимірний простір, коли п’ять осей перетинаються під прямим кутом важко? А віртуальний простір для комп’ютера — хоч би й 33-х вимірний!

Прорахувати кілька сотень варіантів постачання продукції в різних умовах — важко? А за допомогою комп’ютера?!

Отже, комп’ютерна техніка і вивчення програмного забезпечення економістами не ускладнює, а, навпаки, полегшує роботу при вирішенні повсякденних — підкреслюємо! — економічних завдань.

На кафедрі економічної кібернетики, яка в ХНУ називається кафедрою АСМЕ, працює програма MSDN Academic Alliance (MSDN AA). У рамках цієї освітянської програми студенти-кібернетики і викладачі можуть безкоштовно використовувати на своїх персональних комп’ютерах ліцензійне програмне забезпечення Microsoft.

Міф 4: На економічній кібернетиці студенти гинуть від математики

Так, уміння аналізувати і прогнозувати вимагає використання математичних методів і моделей. Але математика завжди поруч з економістами!

Бухгалтери рахують баланси, логістики — ціни і транспортні витрати… Заробітна платня і курси валют, ставки податків і величини експорту — це все розрахунки. Але!..

Але, якщо система рівнянь за методом Гаусса вимагає проведення розрахунків на десятку аркушах паперу, то кібернетики створюють невеличкі програми. У них користувачу достатньо ввести лише вхідні дані і за мить можна отримати надзвичайно важливий для економіки підприємства, управління персоналом чи проектом кінцевий результат. Саме цьому вчать на ЕК.

Міф 5: Випускникам ЕК неможливо знайти роботу і працевлаштуватися після випуску

А це вже — відверта брехня. Універсальність економічної кібернетики дозволяє її випускникам працювати на багатьох посадах. Починаючи від мікро-, завершуючи макрорівнем в економіці.

Системне мислення та висока кваліфікація робить у майбутньому з наших фахівців найкращих керівників — від керівника аналітичним відділом підприємства, експертного відділу банку до керівника урядових структур.

За усі роки існування кафедри АСМЕ працевлаштування випускників фахівці з економічної кібернетики становить 100%!

Міф 6: Бакалаври екашники не можуть працювати навіть бухгалтерами

Відверто кажучи, ті, хто розповсюджують подібні нісенітниці, рубають сук, на якому сидять самі. Пояснимо на простому прикладі.

За визначенням, бухгалтер — це спеціаліст з бухгалтерського обліку. Він працює в обліковій системі у відповідності до чинного законодавства. Для цього навіть не потрібно мати вищу освіту… Достатньо проконсультуватися в податковій і пройти курси бухгалтерів.

Несподівано? Разом із тим, у кожному обласному центрі є ціла купа організацій, які за 1-3 місяці та від 700 грн (за курс!) зроблять з вас бухгалтера. Не вірите? Прогугліть «бухгалтерські курси у Хмельницькому», або зайдіть в «ЕрудитЦентр» по Проскурівській 7.

Але ми ведемо розмову не про те. Ми спростовуємо міф, що кібернетики не можуть займати економічні посади, включаючи бухгалтерські. Це не так. Серед наших випускників — фахівців з економічної кібернетики — є такі, у яких бухгалтерська посада була первинною. Сьогодні вони керують підприємствами, працюють науковцями, мають власний бізнес. І вже давно виросли з коротких штанців бухгалтера.

 

Але якщо для вас обіймати бухгалтерську посаду — межа мрій, подумайте, чи варто на неї гаяти 5,5 років? Може, доцільніше обмежитися місячними курсами?

Міф 7: Економічна кібернетика не дає право бути викладачем і працювати у закладі вищої освіти

Студенти, які навчаються за освітнім рівнем магістра, отримують ґрунтовну наукову підготовку. Після закінчення університету вони можуть займати посади наукового працівника, а за умови навчання в аспірантурі – викладача економічних дисциплін та інформатики.

Зокрема, на даний час наші випускники – магістри економічної кібернетики:

  • Дупляк О.М. працює доцентом кафедри автоматизованих систем і моделювання в економіці;
  • Гончарук А.М. та Остапчук О.В. – старші викладачі кафедри економіки, менеджменту та адміністрування;
  • Чайковська І.М. – доцент кафедри математики Хмельницького університету управління та права.

Окрім того, за нашою спеціальністю ЕК в університеті є аспірантура. Функціонує спеціалізована вчена рада по захисту кандидатських і докторських дисертацій. Вже більше 10-ти випускників економічної кібернетики отримали наукові ступені – і займаються науково-викладацькою діяльністю.

Міф 8: Кібернетикам на економічному факультеті дають недостатньо знань для працевлаштування на IT

У ході навчання передбачається безперервна комп’ютерна підготовка фахівців-кібернетиків економічного профілю. Кафедра АСМЕ не готує спеціально програмістів. Але отримані нашими бакалаврами знання є достатніми для роботи в софтверних компаніях. Випускники ЕК успішно справляються із завданнями стосовно створення сучасних сайтів і просування їх у пошуковій видачі, тестуванню і супроводу існуючого програмного забезпечення та розробці нового, запровадження проектів у галузі інформатизації тощо.

Це підтверджується тим, що після отримання освіти за спеціальністю «Економічна кібернетика» частина випускників працює саме програмістами як у Хмельницькому, так і в Києві; як в Україні, так і в Нідерландах, Німеччині, США, Канаді, навіть — в Австралії!

Міф 9: На ринку праці мало вакансій для кібернетиків

Специфіка підбору спеціальних дисциплін спрямованості «Економічна кібернетика» така, що дозволяє студентам після вивчення кожного предмету писати у своєму резюме конкретне уміння. Наприклад, після вивчення дисципліни:

  • «Бази даних» вони можуть працювати із базами даних і базами знань;
  • «Веб-програмування» уміють створювати сайти довільної складності;
  • «Електронна комерція» ведуть електронний бізнес, створюють інтернет-магазини.
Розкрутка сайтів, експертні дослідження, IT- і ризик- менеджмент, адміністрування БД, експертизи страхових випадків, експертування кредитних ризиків, регіональні дослідження — це лише частка того що ми вчимо і що дає професійні навички нашим бакалаврам і магістрам.

Підготовлений кафедрою АСМЕ фахівець з економічної кібернетики володіє сучасними засобами аналізу і прогнозування економічних ситуацій, а також — управління економічними об’єктами у ринкових умовах.

Так що згаданий міф не витримує жодної критики. Ми радимо оцінити адекватність і неупередженість тих людей, які вам розповідають “казочки” про відсутність на ринку праці вакансій для спеціалістів з економічної кібернетики.

Міф 10: Якщо вчити економічну кібернетику, то не в Хмельницькому, а у Львові чи Києві

Якісний склад викладачів випускної (за спеціалізацією «економічна кібернетика») кафедри АСМЕ — автоматизованих систем і моделювання в економіці — загальний високий рівень підготовки бакалаврів та результати проходження останніми конкурсів на зайняття посад за фахом дає стовідсоткові підстави стверджувати: у порівнянні зі столичними університетами наші студенти не гірші, а навіть кращі!

Зокрема, за останні роки наші студенти виборювали на всеукраїнських олімпіадах з економічної кібернетики, інформаційних систем і технологій в економіці, а також — увага! — у програмуванні (!!!) перші, другі, треті місця. При чому, таке явище спостерігалося як в особистій першості, так і в командному заліку! Двічі за останні два роки наші друго-, треть- та четвертокурсники виборювали другі місця на всеукраїнських конкурсах наукових робіт.

Міф 11: ЕК не має закордонного аналога, тому в Європі і Америці випускників не беруть на роботу

Якщо слідувати логіці цього фейку, то… У США немає смартфонів (Господи! Як же ж вони там живуть? Без гаджетів?), а в Європі немає ніякої Німеччини… І все тому, що:

  • в Америці смартфони називаються “айфонами”;
  • німці свою країну називають “Deutschland”.

Інакше кажучи, уся справа — в назві. Ні більше, але й не менше. Тому компетенція н а ш о г о фахівця з економічної кібернетики це — компетенція західного висококваліфікованого спеціаліста, який називається… експертом-аналітиком!

А як відомо, за кордоном фахівці аналітики отримують найбільші у світі заробітні плати! В Україні — це професія майбутнього, але вже сьогодні наших випускників запрошують у великі фірми, які займаються IT-технологіями і аналітикою із зарплатою, що перевершує 2000 $ на місяць.

Замість висновків

Таким чином, нісенітниці, які розповідають про економічну кібернетику конкуренти, заздрісники, “фейкомети” і просто некомпетентні люди, не відповідають дійсності.

Кібернетика — найперспективніший, найвитребуваніший, найпрестижніший, най-, най-, най- … економічний напрямок. Шановні абітурієнти! Не прогавте унікальну можливість, не змарнуйте час — поступайте на ЕК! А як будуть питання, ми — до ваших послуг!

Ліцензія Creative Commons
Цей матеріал ліцензовано на умовах Ліцензії Creative Commons Зазначення Авторства 4.0 Міжнародна.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *