Всесвітній день комп’ютера — 2021

Цьогоріч людство відзначає знаменну подію — 75 років першого комп’ютера ЕНІАК. І відбудеться вона… Сьогодні, 15 лютого 2021 року! До появи «первістка» у світі електронних програмованих обчислювачів (ENIAC — абревіатура англійського словосполучення Electronic Numerical Integrator and Computer, буквально, електронний числовий інтегратор і обчислювач) приурочене й видатне свято в галузі інформаційних технологій — Всесвітній день комп’ютера і людей, які сприяють IT (Celebrating computers and the people who make IT happen).

Свято комп’ютерів і комп’ютерників

По усьому світі раз на рік комп’ютерна індустрія об’єднується, щоб віддати належне дивовижним машинам. Повсюди у рамках «відкритих дверей», зустрічей, симпозіумів тощо згадують про один з найбільших інженерних винаходів XX сторіччя.

Всесвітній день комп’ютера має на меті підвищити обізнаність про історію створення і внесок, що його зробили у розвиток людства і технологій обчислювальні машини. У цей день також відзначають заслуги широкого кола людей, які проектують, будують, встановлюють, експлуатують та супроводжують комп’ютерні системи, починаючи від багатопроцесорних суперкомп’ютерів, і закінчуючи крихітними мікро-гаджетами. Зазначимо, що День проводиться саме 15 лютого кожного року на знак відзначення річниці запуску ENIAC у 1946 році.

Цю подію заснував Compuseum (див. веб-сайт Compuseum) — організація, створена недалеко від місця винайдення комп’ютера ENIAC. Вона також спонсорує організаційний веб-сайт Всесвітнього дня комп’ютера і комп’ютерника.

Творці першої ЕОМ

Розробкою архітектури комп’ютера з 1943 року займалися Джон Преспер Еккерт и Джон Вільям Моклі — вчені з Пенсільванського університету, відомого під назвою э «Електротехнічна школа Мура». Дослідження провадились на замовлення Лабораторії балістичних розрахунків Армії Сполучених Штатів Америки. Головною метою було пришвидшення обрахунків артилерійських таблиць стрільби.

На відміну від комплексу Z3, створеного у 1941 році німецьким інженером Конрадом Цузе, новий обчислювач (ЕНІАК) повинен був використовувати не механічні реле, а електронні лампи.

До лютого 1944 року вже були розроблені схеми і креслення майбутнього комп’ютера. У цей час група інженерів, очолювана Еккертом і Моклі, почала втілювати геніального задуму у «залізі». До складу колективу проектувальників входили:

  • Роберт Шоу (Robert F. Shaw);
  • Джеффрі Чуан Чу (Jeffrey Chuan Chu);
  • Томас Кайт Шарплес (Thomas Kite Sharpless);
  • Артур Бьоркс (Arthur Burks);
  • Харрі Хаскі (Harry Huskey);
  • Джек Деві (Jack Davis);
  • Джон фон Нейман.

Останній, якого до того ж вважають батьком кібернетики, на основі аналізу недоліків ЕНІАКу вніс істотні пропозиції щодо створення більш досконалої машини — EDVAC.

Поділіться пристрастю до обчислювальної техніки

Для вундеркіндів електронних обчислень, прихильників обчислювальної техніки і тих, хто нею займається професійно, Всесвітній день комп’ютера — це можливість поділитися своєю пристрастю і спогадами, долучитися до традицій.

На веб-сайті www.WorldComputerDay.org розміщено інформацію про цей глобальний проект та програми лояльності до організаторів святкових заходів. Організатори Дня відкритих дверей можуть завантажити з веб-сайту цілий ряд рекламних застав, включаючи прес-релізи для місцевих ЗМІ, твітери, листівки та Інтернет-банери.

Логотипи подій та брендів будуть доступні на головному веб-сайті http://worldcomputerday.org. Хештег #worldcomputerday буде використовуватися для взаємодії на різних платформах соціальних медіа.

Тож запрошуємо усіх зацікавлених осіб і організацій завітати на сайт www.ENIACDay.org і доєднатися до свята. Щиро сподіваємось на те, що святкування вам сподобається! Можливо, вам також сподобається матеріал про те, що самостійно скласти найкращий ігровий комп’ютер простіше, ніж це можна собі уявити.

Ліцензія Creative Commons
Матеріал ліцензовано на умовах Ліцензії Creative Commons (із зазначення авторства) 4.0 Міжнародна. При підготовці статті використано матеріали сайту https://worldcomputerday.org/.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *