Дійсність: мозок керує ПК по Wi-Fi

Технологія нейронного інтерфейсу Braingate забезпечує бездротове підключення людського мозку до комп’ютерів

Три дні назад в інтернет-виданні з’явилась стаття про революційне звершення дослідників з Університету Брауна в США (Brown University in the US). У ній йшлось про демонстрацію можливостей бездротового підключення до комп’ютера мозку паралізованих людей. Внаслідок такого з’єднання електронна машина почала розуміти і виконувати команди, сформовані мозковими сигналами з «роздільною здатністю одного нейрона і з повною широкосмуговою вірністю».

У клінічному випробуванні технології BrainGate було задіяно невеликий передавач. Той підключався до ділянки кори мозку людини, яка відповідає за моторику. На участь в експериментах дали згоду хворі з паралічем. У ході дослідів використовувався планшетний комп’ютер. Учасники дослідів змогли продемонструвати таку ж швидкість набору тексту і точність керування вказівником, якої було досягнуто раніше з використанням дротової системи.

Про що розповів учений

 

Наведений факт засвідчив доцент кафедри техніки в Університеті Брауна Джон Сімерал (John Simeral). Нейролог зазначив, що учені підтвердили функціональну еквівалентність бездротової системи дротовим системам, які до цього були «золотим стандартом». Сама ж система продемонструвала здатність передавати сигнали з роздільною здатністю одного нейрона.

 

We’ve demonstrated that this wireless system is functionally equivalent to the wired systems that have been the gold standard.

John Simeral

Під час експериментів встановлено, що Wi-Fi-сигнали записуються та передаються з точністю, досяжною при використанні передачі дротами. У свою чергу це означає, що ми можемо використовувати ті ж самі алгоритми декодування, що й у випадку із дротовим обладнанням.

The signals are recorded and transmitted with appropriately similar fidelity, which means we can use the same decoding algorithms we used with wired equipment.

John Simeral

Головна відмінність, яка проявила себе в останніх дослідженнях, відкриває абсолютно нові можливості використання технології Braingate. Перш за все, йдеться про те, що людей більше не потрібно фізично прив’язувати до обладнання. Тому вони набувають більшої свободи у рухах.

The only difference is that people no longer need to be physically tethered to our equipment, which opens up new possibilities in terms of how the system can be used.

John Simeral

Підтвердження ідей Ілона Маска

Отримані таким чином результати знаменують собою останні досягнення у галузі швидко зростаючих технологій нейронних інтерфейсів. Слід зазначити, що саме вони останнім часом привертають увагу Ілона Маска.

Пан Маск вже показував, що його стартап Neuralink тестувався з використанням бездротового чіпу, імплантованого до мозку мавпи. Завдяки цьому примат зміг грати у відеоігри.

Щодо простоти реалізації технології

На користь простоти й доступності Braingate свідчить і такий цікавий факт. В останніх судових розглядах, які проходили у Сполучених Штатах і набули широкого резонансу, брали участь двоє паралізованих. Сумний наслідок стався через отримані ними травми хребта. Одному з учасників судових процесів було 35, іншому — 63 роки. Обидва змогли безперервно користуватися бездротовою системою протягом 24 годин, перебуваючи вдома, а не в умовах лабораторії.

Відносна простота використання означає, що підготовлені доглядачі у змозі встановити бездротові зв’язки і налагодити повноцінну комунікацію людей з комп’ютерами у домашніх умовах. На доданок, це також означає, що надзвичайно важливі дослідження можуть продовжуватися навіть тоді, коли пандемія унеможливила відвідування самих учасників експериментів.

Замість висновків

Наостанок наведемо слова професора Лі Хохберга (Leigh Hochberg), який в Університеті Брауна керує клінічними випробуваннями BrainGate. Він сказав, що експериментатори за допомогою бездротової системи можуть тривалий час спостерігати за активністю мозку учасників дослідів, які знаходяться вдома. Раніше це було неможливим. Це відкриває для людства небачені перспективи. Тепер учені зможуть створювати алгоритми декодування, які забезпечують безперешкодне, інтуїтивне і надійне відновлення зв’язку, а людям з паралічем — мобільність.

 

В основу даного матеріалу покладено статтю Ентоні Катбертсона (Anthony Cuthbertson) SCIENTISTS CONNECT HUMAN BRAIN TO COMPUTER WIRELESSLY FOR FIRST TIME EVER, опубліковану інтернет-виданням «Independent». Рекомендуємо також ознайомитися із ще одною публікацією, пов’язаною із зачепленою нами темою — «Танцюючі роботи — не комп’ютерна графіка».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *