Концепція удосконалення людини діє

Трансгуманістичне майбутнє, у якому люди розробляють технології, щоб вийти за межі своїх біологічних обмежень, перестало бути науковою фантастикою. Експоненційне прискорення штучного інтелекту та машинного навчання вже сьогодні ставлять руба питання: а чи готове людство до такого майбуття?

Удосконалення фізичних кондицій людини (Human augmentation) — галузь, яка використовує новітні технології для відтворення або зміцнення людського тіла та розуму — досягла значних успіхів. Завдяки ним вже сьогодні по всьому світі знаходяться застосування, що мають комерційний попит.

Три рівні аугментації

Існує три різні рівні людської аугментації. Це:

 1. реплікація (відтворення) тканин, органів і систем;
 2. доповнення організму новими властивостями;
 3. підсилення здібностей людини.

Під реплікацією розуміють удосконалення чи імітацію того, чим пересічна людина володіє від природи або володіла та втратила через хворобу, каліцтво тощо. Типові приклади використання — протезування, виробництво окулярів в слухових апаратів.

Наступним етапом розвитку реплікації стала імплантація або розміщення різноманітних технологічних елементів чи пристроїв безпосередньо у людському тілі. Це — портативні пристрої, які вже використовуються у медицині для ведення серцевого ритму, збору біометричних даних тощо.

Що вже зроблено у згаданому напрямку

У цьому напрямку останніми орками створено цілий ряд унікальних речей:

 • імплантанти, які контролюють стан здоров’я;
 • інтерактивне цифрове татуювання шкіри, яке дозволяє керувати пристроями;
 • надувний головний убір, який миттєво перетворюється на захисний шолом при ударі;
 • спеціальні окуляри, що дозволяють дальтонікам бачити весь спектр світла;
 • керовані думкою рукавички, що дозволяють людям з обмеженими можливостями брати і утримувати предмети.

На ілюстрації ліворуч — інженер, який розробляє роботизовану руку.

Наступним щаблем у розвитку реплікації стали доповнення, які дозволяють зробити черговий крок, щоб позбутися інтелектуальних та фізичних обмежень. В якості прикладів можна навести:

 • екзоскелети — носимі механічні пристрої, що забезпечують їхнім користувачам штучну силу й витривалість;
 • навушники, які перекладають розмову у режимі реального часу;
 • Скло Google та Neuralink — проект Ілона Маска, який має на меті створити інтерфейс «мозок-комп’ютер».

Останній рівень аугментації дозволяє людям перевершити нормальні здібності. Це — один із найбільш захоплюючих, але й найвіддаленіших напрямків. Проте, деякі із задумів вже й сьогодні знаходяться на стадії переходу від досліджень до реалізації. Зокрема, це — турбонасоси, плащі-невидимки, штучні клітини крові, наноботи і синтетичні чіпи пам’яті.

Вигоди й ризики

Згідно останніх результатів досліджень, аугментація, схоже, знаходить дедалі більше розуміння і підтримку у суспільстві. Так, наприклад, компанією «Kaspersky», яка займається кібербезпекою, у партнерстві з дослідницькою групою э «Opinium» між 9-м і 27-м липня було опитано 14,5 тис. респондентів у 16-ти країнах Європи й Північної Африки. Метою дослідження було виявлення розбіжностей у поглядах на те, що люди могли б у себе поліпшити. Паралельно вивчалися пов’язані з аугментацією етичні аспекти та імовірні проблеми безпеки і державного регулювання.

Опитування показало, що 92% опитаних готові удосконалювати себе, якщо випаде така нагода і дозволять фінансові можливості. При цьому трохи менше двох третин розглядають можливість удосконалити власне тіло на деякий час. Цікавим є те, що респонденти з Південної Європи разом із Марокко були у більшому захваті від перспективи «модернізації», аніж їхні більш технологічно розвинені північні сусіди.

Переважна частина італійців (81%) переймаються питаннями поліпшення кондицій, порівняно з більш поміркованими у цьому сенсі англійцями (лише 33%). Мешканці Іберійського півострову — Іспанії та Португалії — виявилися найбільш відкритими для цієї ідеї. Причому 60% кожної з цих країн вважають таку ідею цілком прийнятною.

Найбільшими скептиками виявилися Великобританія і Франція. 36% британців та 30% дорослих французів проти цієї концепції. І це при тому, що більше половини з них (відповідно, 52% та 53%) навіть вважають це небезпекою для суспільства.

Щодо оптимістичних оцінок

Найбільшими оптимістами щодо прийняття потенціалу покращення людських можливостей і здібностей виявилися марокканці. 58% марокканців щиро сподіваються на те, що це дозволить людям проявити себе більш креативно. Серед британців та швейцарців знайшлося лише 19% і 20% оптимістів, відповідно.

У цілому ті, хто підтримують зростання кількості населення Землі, ставлять загальне фізичне здоров’я (40%) як пріоритет номер один. В якості головних причин підтримки концепції аугментації вони називають можливе підвищення якості життя (53%) та зменшення страждань (39%).

На очікування і бажання респондентів їхній вік і стать також чинили вплив. Люди похилого віку мали більшу підтримку аугментації, яка покращила б їхнє здоров’я. У той же час молодші респонденти більше зосереджувались на покращенні своєї зовнішності і спортивних здібностей.

48% чоловіків вважали прийнятним покращувати своє тіло за допомогою технологій у порівнянні з 38% жінок. У той час, коли чоловіки воліли б збільшити силу (23% проти 18% жінок), євині дочки прагнули отримати більш привабливе тіло (36% проти, відповідно, 25%).

Лише 2% жінок згодилися вдосконалювати свої статеві органи, порівняно з 11-иа відсотками чоловіків. Майже половина опитаних (47%) вважають, що уряди повинні регулювати тривалість людського життя. Найбільше за державне втручання у демографію виступають у Великобританія (77%). Найменше — у Греції (17%).

Деякі сумніви все ще залишаються

69% респондентів вважають, що удосконалення може бути доступним лише для заможних людей. 88% побоюються того, що до їхніх тіл можуть отримати «доступ» кіберзлочинці. В якості основних застережень опитані відзначали несправність пристроїв (86%) та шкоду, заподіяну тілу (85%).

Марко Прейс — директор Глобальної групи досліджень та аналізу Касперського — відзначив наступне (процитуємо):

Human augmentation is one of the most significant technology trends today. We’re already seeing a wide range of practical applications being deployed across the everyday areas of our lives like health and social care, sport, education and transport.”

У перекладі на українську мову: «Сьогодні удосконалення людини — одна з найважливіших технологічних тенденцій. Ми вже бачимо широкий спектр практичних застосувань, що використовуються у таких повсякденних сферах нашого життя як охорона здоров’я і соціальне обслуговування, спорт, освіта та транспорт».

But people are right to be wary. Augmentation enthusiasts are already testing the limits of what’s possible, but we need commonly agreed standards to ensure augmentation reaches its full potential while minimising the risks.”

«Але люди мають право бути обачними. Любителі удосконалень вже випробовують межі можливого, але нам потрібні спільно узгоджені стандарти, щоб примножуючи власний потенціал мінімізувати ризики».

Цікавим виявився факт більшої підтримки опитуваними існуючого удосконалення людського тіла (наприклад, кардіостимуляторів) у порівнянні з потенційними поліпшеннями у майбутньому. Але професор Джуліан Савулеску з Оксфордського центру практичної етики Уехіро Оксфордського університету вважає, що це може швидко змінитися.

With human augmentation, we’ll need a few pioneers and some success stories. Once it’s proven to work, people will vote with their feet.”

У перекладі: «Збільшивши кількість людей, нам знадобиться кілька піонерів та кілька історій успіху. Як тільки буде доведено, що ідея працюють, люди голосуватимуть ногами».

Висновок

Таким чином, на шляху поліпшення людини людство знаходиться на самому початку шляху. Дебати навколо потенційних переваг та викликів будуть виникати та розвиватися протягом наступних десятиліть. Очевидним виявляється інше: оскільки технології вдосконалення людського тіла відкривають нам небачені досі можливості, вони напевне актуалізують питання про те, що власне означає одвічне «бути людиною»

Можливо. у межах даної теми відвідувачам нашого сайту сподобається стаття про танцюючих роботів. Принаймні, ми радимо ознайомитися із нею. Цікавого читання!Новина підготовлена на основі публікації в інтернет-виданні TRTWord. Адреса ресурсу https://www.trtworld.com/magazine/towards-a-cyborg-future-study-reveals-support-for-human-enhancement-39984Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *