Кібернетики VS інтернет-шахрайство

Максим Міщук - випускник ОП Економічна кібернетика - на передачі про інтернет-шахрайство

Розвиток цифрової техніки і телекомунікацій відіграє дедалі важливішу роль у прогресі людства. Завдяки цим процесам у нашому житті з’явився мобільний зв’язок і безліч пов’язаних із ним сервісів. Гаджети стали незамінними нашими помічниками. Вони скорочують відстані, економлять час, полегшують життя. Разом із тим, цифровізація — як і більшість позитивних явищ! — має негативну сторону. Перш за все, це — шахрайство з використанням останніх технічних досягнень. Сьогодні інтернет-шахрайство набуває масштабів, які загрожують кожному, хто нехтує новітнім видом загроз.

Інтернет-шахрайство - поширений вид злочину

Що таке інтернет-шахрайство

На жаль, в українському законодавстві нам не вдалось знайти визначення цьому терміну. Можливо, воно трохи відстає від життя. У третій частині 190 статті Карного Кодексу є згадка про заволодіння чужим майном або придбання права на нього шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки. До речі, цей злочин карається ув’язненням на термін від трьох до восьми років (якщо нанесено шкоду у великих розмірах) або від семи до дванадцяти років (за умови нанесення надвеликих збитків.

Інтернет-шахрайство потрапило у зону інтересів ФБР

ФБР і міжнародні організації на кшталт Інтерполу керуються наступним визначенням:

Internet fraud is the use of Internet services or software with Internet access to defraud victims or to otherwise take advantage of them.

Втім, у перекладі воно виглядає так:

Інтернет-шахрайство — це використання інтернет-сервісів або програмного забезпечення з доступом до Інтернету для обману жертв або для використання їхнього майна в інший спосіб.

Основні схеми скоєних в Інтернеті злочинів

Завдяки реалізації в Інтернеті злочинних схем у жертв щорічно викрадають мільйони доларів, а банкам наносяться мільярдні збитки. У 2020 році через інтернет-шахраїів лише британська банківська система втратила 479 млн фунтів стерлінгів. Більшість постраждалих грошей так і не повернули.

Варто зауважити, що в розділі «шахрайство та безпека» на сайті Федерального Бюро Розслідувань США основні алгоритми інтернет-злочинів об’єднано у сім груп. Це:

  • використання електронної пошти бізнесу, BEC кладне шахрайство, здійснюване шляхом компрометації законних ділових облікових записів електронної пошти за допомогою соціальної інженерії або комп’ютерних методів вторгнення для проведення несанкціонованих переказів коштів);
  • порушення даних (витік даних, які передаються із захищеного місця до ненадійого середовища на особистому та корпоративному рівнях);
  • відмова в обслуговуванні (блокування доступу уповноваженого користувача до будь-якої системи або мережі);
  • використання акаунтів електронної пошти, EAC (подібно до BEC, афера націлена на широку аудиторію, здійснюється з застосуванням скомпрометованих листів з метою виплат у шахрайські місця);
  • шкідливе / зловмисне програмне забезпечення (призначене для пошкодження або відключення комп’ютерів та комп’ютерних систем);
  • фішинг / підробка (стосуються документів, підроблених при розповсюдженні електронною поштою, яка виглядає правдоподібно)
  • програми здирництва (націлені як на людські, так і на технічні слабкі сторони в організаціях та окремих мережах).

Економічні кібернетики проти інтернет-шахрайства

Ми вже не раз писали про випускників кафедри АСМЕ. Бакалаври і магістри з економічної кібернетики після завершення навчання у ХНУ отримують унікальні знання. Як наслідок, вони влаштовуються на перспективну роботу, обіймають престижні і високооплачувані посади.

До речі, 9 червня один з них — Максим Міщук — брав участь у телепередачі “Поговоримо”. Її було присвячено інтернет-шахрайству і боротьбі з ним в Україні. У телевізійній студії на Першому Подільському обговорювалися усі перелічені вище схеми інтернет-злочинів.

Таким чином, учасники цікавої передачі не обмежилися перерахуванням існуючих загроз і аналізом шахрайств. Було дано багато корисних рекомендацій, завдяки яким можна запобігти шкоди або звести її до мінімуму. Оскільки вона того варта, відвідувачам нашого сайту ми рекомендуємо переглянути цю передачу!

Ліцензія Creative Commons
Матеріал ліцензовано на умовах Ліцензії Creative Commons (із зазначення авторства) 4.0 Міжнародна.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *