Міжнародний день кібернетики

21 травня світ відзначає Міжнародний день кібернетики

Сьогодні – 21 травня 2021 року – світова наукова спільнота відзначає Міжнародний день кібернетики. Про цю знаменну дату ми вже писали минулоріч в однойменному матеріалі.

Кілька слів про вибір дати

Раніше ми вже повідомляли, що вибір знаменної дати ні з засновником кібернетики Н.Вінером, ні з А.Ампером не пов’язаний. “Винуватець” події – Арістокл (Платон). Саме він вперше застосував цей термін у галузі управління, адже в перекладі з грецької слово “кібернетика” означає мистецтво управління.

Кібернетика вивчає закони перетворення інформації в системах управління (СУ). Останнє словосполучення застосовують для позначення не тільки усіляких автоматичних приладів і сучасних пристроїв. Воно розповсюджується і на системи регулювання живих організмів, і на складні системи управління суспільством.

Предметом кібернетики є все те, що може бути описано за допомогою математичних співвідношень та змодельовано з використанням технічних засобів автоматики і обчислювальної техніки.

У сучасній кібернетиці головну роль відіграє не стільки сам математичний аналіз, скільки математична логіка, теорія інформації, теорія ігор і алгоритмів. Усе перелічене можна ще й змоделювати за допомогою комп’ютерів.

Ключовим поняттям кібернетики багато сторічч залишається інформація. Відомостями, якими обмінюється об’єкт управління і керуюча система, незмінно виступають і дані, що зберігаються всередині системи та надходять на вхід, і результати проведених експериментів.

Усе це стало можливим завдяки сучасним технологіям. Будь-яку інформацію – зорову, звукову, текстову – можна з потрібною точністю представити в дискретній формі. Одна з таких форм – цифрова. Вона виникла внаслідок еквівалентного представлення дискретної інформації за допомогою послідовності чисел у якійсь системі числення. Такою, наприклад, є двійкова система числення, завдяки якій представляється будь-яка комп’ютерна інформація.

Завдяки розвитку кібернетики як науки, з’явилися пристрої які самостійно налаштовуються і навчаються, здатні самоорганізовуватися і розвиватися інтелектуальні системи, техніка з програмним управлінням. У медицині з’явилися засоби автоматизації діагностики, системи управління штучно створеними органами, широко впроваджується моделювання процесів, які протікають в біологічному організмі.

Економічна кібернетика


Одним з відгалужень науки, яка 21 травня відзначає свій День народження, виступає економічна кібернетика. (ЕК) Вона сприяє автоматизації планування та управління бізнес-проєктами.

У сьогоднішніх реаліях ЕК є найперспективнішим і найбільш витребуваним напрямком в економіці. У Хмельницькому національному університеті підготовку фахівців за освітньою програмою “Економічна кібернетика” здійснює кафедра автоматизованих систем і моделювання в економіці (скорочено, АСМЕ).

Таким чином, сьогодні кібернетика має необмежені можливості. За масштабом вона охоплює всі сфери діяльності людини. Завдячуючи їй мистецтво управління тепер можна застосувати далеко за межами інформаційної галузі. Кібернетики керують персоналом компаній, створюють і управляють технікою, задають напрямок руху економіки і політики. Та що там казати! Саме життя кібернетики спрямовують у потрібне русло.

Тож здоров’я вам, кібернетики, наснаги, успіхів у виповненні запланованого!

Ліцензія Creative Commons

Даний матеріал ліцензовано на умовах Ліцензії Creative Commons Зазначення Авторства 4.0 Міжнародна.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *