Доволі ймовірно, що для одужання економіки від пандемії коронавірусу знадобиться щонайменше два роки: останні дослідження в галузі моделювання

Теми: економіка, моделювання, моделі, прогнозування, коронавірус, covid-19, пандемія

Прогнози щодо впливу пандемії коронавірусу на світову економіку надходять майже щодня. Чи можемо ми оцінити їх вірогідність у розпал зумовленого коронавірусною інфекцією економічного лиха? Адже дослідження показують, що економічні прогнози, зроблені під час таких подій, як ГРВІ , часто бувають неточними неточними.

Для калібрування поточних прогнозів — таких як, наприклад, прогноз Міжнародного валютного фонду щодо зменшення валового внутрішнього продукту для Канади на 6,2 відсотка — Стівен Е. Сальтеріо (Steven E. Salterio), професор бізнесу кафедри обліку та аудиту Королівського Університету в Онтаріо) переглянув історію подібних світових економічних потрясінь, вивчив макроекономічні моделі та переглянув близько 75 досліджень, щоб краще зрозуміти, що може статися в постпандемічному світі.

Економічні наслідки грипу 1918-20 років

Через спалах грипу 1918-20 років загинуло щонайменше 40 мільйонів людей, або приблизно два відсотки світового населення. Тільки в Канаді щонайменше 50 000 смертей були приписані грипу. Ця цифра наближалася до кількості смертей Канади в Першій світовій війні. Суттєвих даних про ВВП для тієї епохи не існувало, тому економічним історикам доводиться відтворювати економічні вимірювання на основі зібраних даних.

Найбільш, як на думку автора, повне дослідження фокусується на тому, як від пандемії грипу сторічної давнини постраждала Швеція. Шведські дослідники скористались тим, що у цій країні збереглись не тільки деталізовані дані про причини смертей, але й історія точного обліку економічних даних, які датуються кінцем дев’ятнадцятого сторіччя.

У першій світовій війні Швеція була нейтральною країною. На відміну від інших країн Заходу, війна тут мала обмежений вплив на економіку. Рівень летальності від грипу в Швеції був порівняний з більшістю країн Заходу, і її економіка була схожою на економіки інших розвинених країн того часу.

Досвід шведського дослідження певною мірою можна узагальнити й стосовно до поточної ситуації. Це означає, що наслідки сьогоднішньої пандемії можуть чинити перманентний негативний довгостроковий вплив на економіку. З оглядом на Швецію, можна констатувати, що зменшення доходу від таких джерел капіталу, як відсотки, дивіденди та орендна плата, на п’ять відсотків тривало принаймні до 1929 року. Це було стійким зниженням, яке не було подолано навіть після того, як пройшла пандемія грипу.

Бідні верстви населення Швеції так і не одужали

Століття тому також поглибилась абсолютна бідність для тих шведів, що знаходились у нижній частині економічної піраміди. Кількість членів урядових «бідних будинків» у регіонах із більшою захворюваністю на грип підскочила на 11% і не зменшувалась протягом наступного десятиліття. Але була й хороша новина. Хоча доходи від зайнятості в період кризи скорочувалися, сам дохід швидко відновлювався до прогнозованого нормального рівня.

Заслуговують на увагу недавнє дослідження, що стосувались спроб виміряти вплив грипу на ВВП 1918-21 років. У ньому гарвардський економіст Роберт Барро (Robert Barro) та його колеги старанно зібрали економічні дані, які дозволяють відтворити те, яким був би ВВП у 42 країнах.

Дослідники встановили, що грип був причиною додаткового зниження світового ВВП на шість відсотків. Вчені також дійшли висновку про те, що наслідки були зворотні до 1921 року. Подібна оцінка історичного впливу ВВП на грип надзвичайно схожа на поточний прогноз МВФ щодо скорочення ВВП на шість відсотків для країн Заходу внаслідок пандемії коронавірусу.

Моделювання економічних наслідків пандемії

Завдяки математичному моделюванню ми, окрім економічної історії, можемо розглянути макроекономічні моделі глобальної, регіональної чи національної економіки, які керують сценаріями пандемічних економічних потрясінь.

Один з таких сценаріїв, оприлюднений британськими економістами і науковцями у галузі охорони здоров’я, видається нам особливо вірогідним у світлі коронавірусної інфекції COVID-19.

Згаданий сценарій моделює частоту захворюваності та смертності від вірусів, і найкраще відображає поточні оцінки. Він враховує дієві та ранні заходи соціального відсторонення – закриття шкіл, віддалену роботу з дому, які сьогодні спостерігаються у багатьох країнах, що борються з пандемією.

Британська модель оцінює 21-відсоткове зниження ВВП Великобританії у першому повному кварталі пандемії, а падіння ВВП на 4,45% за перший рік. До того ж модель передбачає, що термін відновлення економіки становитиме близько двох років. У той самий час поточний прогноз для Туманного Альбіону від МВФ – це зниження річного ВВП на 6,5%.

Немає сумнівів у тому, що COVID-19 є великим шоком для світової економіки. Протягом усіх зроблених нами досліджень висновок про значне зниження ВВП на рівні від 4,5 до 6 відсотків із повним відновленням протягом двох років уявляється цілком виправданим.

Економічна історія пандемії грипу 100-річної давнини свідчить про недоцільність раннього послаблення заходів соціального дистанціювання та неможливість розробки ефективної вакцини, що сприяла б припиненню другої та третьої хвилі грипу. Такі хвилі можуть мати ще більший вплив на сучасну світову економіку, що базується на послугах західних країн, ніж ті, що мали 100 років тому на більш аграрну економіку.

Економічна історія і результати сучасного моделювання служать потенційним попередженням про те, що економіка може погіршитися, якщо ці ігнорувати згадувані вище і застосовувані більшістю країн заходи.

Важливо пам’ятати, що ВВП є показником загального економічного здоров’я нації. Для окремих країн і регіонів наслідки пандемії можуть виявитися більш далекосяжними і болючішими. Щодо фінансових та професійних втрат, то можуть відбутися такі, які ніколи не підлягатимуть відшкодуванню.

Грип 1918-20 рр. є важливим уроком історії для сучасних світових економічних прогнозів. Він зовсім не відкидає значного зниження прибутковості капіталу в наступне десятиліття, а також відносне зростання бідності у нашому суспільстві.

За матеріалами It could take two years for the economy to recover from the coronavirus pandemic, опублікованими інтернет-виданням The Conversation.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *