Стільникові мережі п’ятого покоління 5G: кому вигідні протести?

Як кажуть у Туманному Альбіоні, “So many men, so many minds” — скільки людей, стільки думок. У світлі цього афоризму цілком закономірним видається поява в електронному представництві Президента України двох взаємовиключних петицій:

 • 22/092038-еп 1 від 7 квітня 2020 року — “Заборонити впровадження 5G через вкрай негативне його впливання на здоров`я” (автор подання — Гордей Юліана Валеріївна);
 • 22/100606-еп 2 від 7 липня 2020 року — “Анулювати петицію про заборону 5G в Україні” (автор документу — Москаленко Максим Валерійович).

Суть першої — не вводити даний тип зв’язку до появи “клінічно підтвердженої доказової бази” щодо його безпечності. Суть другого звернення — анулювати попереднє звернення.

Оскільки ні в першому, ні у другому електронних документах не було обґрунтовано відповідні прохання, ми спробували самостійно віднайти істину. Результат виносимо на широкий загал.

Сподіваємось на те, що такий наш крок сприятиме поширенню в українському суспільстві як розуміння суті проблеми, так і згубності подібної заборони для державної безпеки України.

Що таке 5G

Якщо пояснювати двома словами, то 5G — стільниковий зв’язок п’ятого покоління. На це вказує цифра “5” біля англійської літери “G” — початкової у слові “generation” (буквально, “покоління”). Він реалізує революційну технологію, яка дозволяє досягти на практиці чотири важливі переваги (див. нижче), втілення яких в інший спосіб не уявляється можливим.

Потенційні можливості “Fifth Generation Communication”

Як і все прогресивне, що з’являється у нашому житті, 5G обіцяє просто неймовірні речі. Прихильники цієї технології зазвичай — і небезпідставно! — наводять 4 дивовижні досягнення. Об’єктивно, втілення у життя проектів п’ятої генерації дозволить:

 1. У 100 разів (порівняно з 4G) — до 10 Гбіт/с — підвищити швидкість передачі даних у комунікаціях з мобільними користувачами, а також замінити кабельне інтернет-з’єднання на більш прогресивне бездротове;
 2. До однієї мілісекунди зменшити затримку відгуку башти мобільного зв’язку і кінцевого пристрою (смартфону, навігатора, системи безпілотного управління тощо);
 3. На кілька порядків збільшити пропускну здатність радіоканалів (особливо це стосується пікового навантаження мобільних мереж на Різдво, Великдень, під час інших свят чи масштабних подій);
 4. На 90% знизити рівень енергоспоживання гаджетів, що позитивно позначиться на збереженні заряду, на тривалості використання пристроїв після зарядки та на довговічності батарей.

Аргументи противників стандарту 5G

На противагу технічно підтвердженим потенціям нового стандарту мобільного зв’язку, скептики та ті, хто виступають проти “п’ять-джи” у своїх вимогах керуються більше емоціями та здогадками. У суперечках вони зазвичай відштовхуються від наступної п’ятірки аргументів. На їхню думку, застосовувані у 5G радіохвилі міліметрового діапазону (тобто надвисокочастотне радіо-випромінювання):

 • шкодить здоров’ю людини, викликаючи онкологічні захворювання;
 • провокує поширення коронавірусної інфекції на кшталт COVID-19;
 • негативно відбивається на міграції птахів (дезорієнтує їх у просторі);
 • сповільнює вегетаційні процеси і знижує врожайність сільгоспкультур;
 • є джерелом збитків у бджільництві, оскільки викликає роїння бджіл та ін.

Як бачимо, аргументи надто серйозні для того, щоб ними легковажити. Але звернімося до об’єктивних фактів і на їх основі зробимо незаангажовані висновки. Принаймні, спробуємо так вчинити.

Лише факти про 5G і нічого, крім них

Як на нашу думку, тільки апелювання до фактів може легітимізувати аргументи та вимоги сторін, які сперечаються. Незалежно від наших особистих симпатій до однієї з них.

Тому, збираючи та аналізуючи матеріали стосовно даного предмету дослідження, ми старалися бути максимально неупередженими та об’єктивними. Особливо під час формулювання висновків.

Використовувані у 5G діапазони частот

Не дивлячись на те, що концепція зв’язку п’ятого покоління налічує добрий десяток років, до цієї пори загального стандарту на частоти 5G ще не існує. За кордоном для розгортання мереж “файф-дженерейшн” передбачається використовувати три частотні діапазони (ЧД):

  • I ЧД (до 2 ГГц);
  • II ЧД, відомий як c-band) (від 2 ГГц до 6 ГГц);
  • III ЧД (понад 6 ГГц, у Сполучених Штатах Америки, наприклад, для розгортання новітніх мереж вже розпродають 24, 28, 37, 39 та 47 ГГц 3 ).

Коротко про використання частотних діапазонів 5G

Радіохвилі, довжина яких відповідає розглядуваній нами інноваційній технології комунікацій, сьогодні широко використовуються на телебаченні і у радіозв’язку, в авіації і космосі, у народному господарстві і військовій справі, тощо.

Задля спрощення пояснення, зосередимо увагу на близьких і зрозумілих для пересічних українців утилітарних речах:

 • можливо, для декого це буде несподіванкою, але у першому частотному діапазоні 5G сьогодні вже працюють усі стільникові мережі — застарілі 2G, 3G та сучасні 4G;
 • другим ЧД “користуються” усі роутери, які по Wi-Fi роздають Інтернет вдома, у кафешках, на вокзалах, в аеропортах тощо; у II ЧД також генерують доволі потужне ВЧ-коливання магнетрони мікрохвильовок;
 • III ЧД через особливості технічної реалізації 5G вимагає встановлення такої кількості передавачів, експлуатація і обслуговування якої сьогодні ще нерентабельна. Ця обставина концентрує зусилля розробників на здешевленні комунікаційного обладнання 5-го покоління.

Особливості розповсюдження радіохвиль у частотному спектрі 5G

Радіочастотні коливання (радіохвилі, РХ) довжиною від 1 мм до 10 мм характеризуються притаманними лише їм особливостями. При поширенні у просторі:

 • На відміну від довгих хвиль метрового діапазону, вони втратили здатність огинати земну поверхню;
 • При відбиванні від перешкод втрачається їхня енергетика;
 • Під час проходження через вологе середовище (туман, гідрометеори) ці хвилі швидко згасають (“затухають”).

Усе перелічене зумовлює наступне особливе застосування цих радіохвиль:

 • РХ першого ЧД використовуються для покриття зв’язком великих площ. Нормальний прийом радіосигналу (з напруженістю ЕМ-поля/щільністю потужності, яка не шкодить біологічним організмам) у I ЧД становить кілька кілометрів від передавача;
 • c-band застосовується для організації комунікацій на відстані до 700-800 м. На нашу думку, розгортання мереж 5G є найбільш імовірним саме у цьому діапазоні;
 • третій ЧД забезпечує стійкий зв’язок лише на відкритому просторі і на відстані 100-200 м. Хвилі на цих частотах не здатні проходити через стіни.

Міліметрові хвилі — у військовій справі

Не торкаючись специфічних технічних питань забезпечення радіоелектронної сумісності, зазначимо, що у даній царині міліметрові хвилі набули щонайширшого застосування. Військовикам нюанси відомі краще, ніж пересічним громадянам. Оскільки ми — цивільні, то до нам вдаватися до подробиць особливого сенсу теж немає. Проте зазначимо, як на наш погляд, основне.

У країні балалайок і скульптурних витворів зі смердючої субстанції, яка вже шість років шматує Україну, і є нашим ворогом №1:

 • частоти від 1 ГГц до 2 ГГц (це — перший ЧД) відведені для радіотехнічних засобів виявлення повітряних цілей і РЛС розвідки;
 • на частотах від 4 ГГц до 12 ГГц (це — верхня частина II ЧД + нижні частоти третього) функціюють радіотехнічні засоби управління зброєю (наведення ракет) і навігаційне устаткування.

З оглядом на зазначене, міноборони “балалайців” і “з-лопати-жерів” чинить шалений спротив передачі згаданих частот своїм же мобільним операторам 4 для розгортання на них обладнання “5-джи”. Формально мокшанські силовики посилаються на те, що у цій ділянці спектру працює система розпізнавання “свій-чужий” військових літаків НАТО. Вони стверджують, що новітній мобільний зв’язок 5G чинитиме цій системі завади, а Лаптєландії, буцім, недоречно сваритися із натівцями.

Попри сказане, контраргумент про те, що вояки НАТО на вдавану “небезпеку” чомусь не зважають, на поціновувачів “цілувальника-хлопчиків-у-пупа” жодним чином не діє. Тому задля уникнення перешкод роботі власного озброєння:

 • московити під 5G хочуть відвести малорентабельні частоти верхньої частини третього частотного діапазону — 24.5-29 та 38-43ГГц 5;
 • рада безпеки бензоколонки із зірваним дахом вкотре відмовляється передавати II ЧД під розгортання 5G 4 навіть власним мобільним операторам.

Висновки

  1. Мережі, створювані за новітньою технологією 5G — безумовний технічний прорив у галузі мобільних комунікацій. Вони відкривають ще ширші перспективи для нових інновацій, включаючи надшвидкісний Інтернет, мережеве 4k-телебачення, авто-пілотований пасажирський і вантажний транспорт тощо.
  2. Два частотні діапазони (перший і c-band) з трьох можливих, які можуть відводитися для зв’язку п’ятого покоління, людством вже освоєні під час запровадження попередніх технологій 2-4G. У цій ділянці спектру також працюють магнетрони мікрохвильових печей, системи навігації та ін. обладнання, “шкідливість” яких є сумнівною навіть для самих протестувальників проти 5G.
  3. Негативний вплив на біологічні організми радіовипромінювання I-III ДЧ надмалої потужності, застосовуваного для вирішення широкого кола завдань у галузі зв’язку, навігації, транспорту, науково не доведено. Результати досліджень, які свідчать про зворотне, зазвичай публікуються у сумнівних джерелах. Останні до науки — у кращому випадку! — мають доволі опосередковане відношення і не можуть служити підґрунтям для заборони інновацій на законодавчому рівні.
  4. Двома сторонами, вкрай зацікавленими у забороні зв’язкових технологій п’ятого покоління, на нашу думку, можуть бути лише володарі (провайдери) швидкісних проводових мереж та міністерство оборони і політичне керівництво агресивної країни-нащадка Золотої Орди. З оглядом на колаборацію провайдерів дротового і мобільного Інтернету і злиття багатьох із них у холдинги, бенефіціаром заборони на використання для технології 5G частот у смузі від 1 ГГц до 12 ГГц, скоріш за все, виступає імперська держава-злочинець і особисто її керівник, для якого в українській мові є лише табуйовані визначення.
  5. З оглядом на попередній висновок, ті, хто сьогодні в Україні ставить руба питання про заборону надсучасної інформаційної технології, свідомо чи несвідомо грають на стороні держави-агресора. Саме вона зацікавлена у збереженні монополії на найбільш придатні для використання у 5G-мережах частоти на власній території та у забороні розгортання 5G на ділянці радіо-спектру 1-12 ГГЦ у суміжних із нею країнах, які вона вважає своєю зоною геополітичного впливу.

___________________________

Посилання:

 1. Петиція про заборону запровадження мереж п’ятого покоління, https://petition.president.gov.ua/petition/92038
 2. Петиція про анулювання попереднього документу, https://petition.president.gov.ua/petition/100606
 3. The FCC’s 5G FAST Plan, https://www.fcc.gov/5G
 4. Стаття про відмову мокшанського радбезу передати для зв’язку “п’ять-джи” I та II ДЧ, в яких працюють системи озброєння країни-агресора, https://secretmag.ru/news/rossiiskie-siloviki-vnov-otkazalis-otdavat-chastoty-dlya-5g.htm
 5. Матеріал про передачу для розгортання 5G верхніх частот III ЧД, https://www.cnews.ru/news/top/2020-03-17_vlasti_peredumali_prodavatЛіцензія Creative Commons
Цей матеріал ліцензовано на умовах Ліцензії Creative Commons: Зазначення Авторства 4.0 — «Міжнародна».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *